نورمن میلر و بررسی رمان برهنه‌ها و مرده‌ها

برهنه‌ها و مرده‌ها /نقد و بررسی رمان/ نورمن میلر/

شاهکار « برهنه‌ها و مرده‌ها » رمانی ۹۰۰ صفحه‌ای از نورمن‌ میلر نویسندهٔ آمریکایی که در سال ۱۹۴۸میلادی روانۀ بازار کتاب آمریکا و در سال ۶۲ پس از چاپ اول و ترجمهٔ بی‌نظیر سعید باستان در ایران، در لیست کتاب‌های ممنوعه قرار می‌گیرد و دیگر چاپ نمی‌شود.

قلم این ترجمه سرشار از توصیف‌ها و استعاره‌های درخشان است و نثری روان و خوش‌خوان و تصویرها و صحنه هایی زنده و جان دار دارد و با جنگ‌وصلح تولستوی مقایسه شده است.

نویسنده در برهنه‌ها و مرده‌ها تهاجم نیروهای ارتش آمریکا به جزیره‌ای ژاپنی را در جنگ جهانی‌ دوم روایت می‌کند. در خلال پیشروی نیروها گفتگوی میان شخصیت‌ها و افکار و زندگی خصوصی هر یک را شفاف و بدون سانسور شکل می‌دهد.

نورمن میلر، سربازان ژاپنی و آمریکایی را با یک دوربین می‌نگرد و همانطور که مرگ فجیع یک سرباز ژاپنی را نشان می‌دهد، مرگ هولناک سربازان آمریکایی را نیز تصویر می‌کند. بجای قهرمان سازی از سربازان وطن، دست به بیان حقیقت ترس و فشار و خیانت و از خودبیگانگی آنان می‌زند.

شخصیت‌های اصلی این رمان از قشر و لایه‌های مختلف جامعه و ارتش هستند. میلر با فلاش‌بک‌هایی به گذشتهٔ شخصیت‌ها، پرده از فساد و هرزگی و خیانت در جامعهٔ فرهنگی آمریکا برمی‌دارد و این‌ ویژگی‌ها را از دریچهٔ نفوذ ارتش می‌بیند که در جامعه نشت داده شده است.

میلر به شدت مخالف جنگ است و آیندهٔ جوامع را زیر سلطهٔ ارتش و قدرت پیش‌بینی می‌کند.

البته این کتاب فضای زیادی برای بحث و گفتگو دارد و در این چند سطر گنجانده نمی‌شود. به رمان‌خوان‌ها و داستان‌نویسان خواندن این کتاب را پیشنهاد می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *