دسته‌ها
فلسفی

آیین دیونوسوس و اورفئوس

آیین دیونوسوس و اورفئوس

▪️یونانیان باستان دیونوسوس(دیونیسوس) را خدای باروری و حاصلخیزی، و همچنین در اسطوره‌های خود وی را فرزند زئوس می‌دانستند؛ آیین پرستش دیونیسوس اورگیا نامیده می‌شود.

▪️کسانی که در این آیین و مراسم شرکت می‌کردند به سبب رقص و حرکات هیجانی مجذوب و مدهوش می‌شدند و حیوانات را قربانی می‌کردند و گوشت آن را می‌خوردند؛ سرچشمهٔ اورگیا در منطقهٔ تراکیه(منطقه‌ای مابین مرزهای بلغارستان و ترکیه و یونان امروزی) بوده که این آیین در طول زمان در سرتاسر یونان مرسوم گشته است.

▪️افسانه یا واقعی بودن اورفئوس مشخص نیست؛ او شاعر و نوازنده‌ای بود که با نوای افسون‌آمیزش همه را مجذوب و سرمست می‌کرد. اورفیک‌ها یا پیروانان آیین اورفئوسی پرستش آیین دیونوسوسی را پذیرفته و تغییراتی در آن داده بودند، اورفیک‌ها گیاه‌خوار بودند و کشتار حیوانات را تقبیح می‌کردند؛ آنان زندگی زمینی را خوار می‌شمردند و جسم آدمی را گورِ روح می‌پنداشتند.

▪️اورفیک‌ها جسم آدمی را اهریمنی و خاکی و روان وی را عنصری آسمانی و خدایی می‌پنداشتند، همچنین معتقد بودند که روح آدمی پس از مرگ، در پیکره و صورت‌های گوناگون به دنیا بازخواهد گشت تا زمانی که از آلودگی و ناپاکی سترده شود و به سرچشمۀ خدایی خود بپیوندد. چنین آیینی در میان طبقات زحمتکش و بینوای جامعۀ یونان پیروانانی یافته بود تا ملهم و آرامش‌خاطری برای درد و رنج زندگی آنان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *