چگونه حرفه‌ای بنویسیم؟

نویسندۀ حرفه‌ای نویسنده‌ای‌ست که هر روز تعداد معینی از کلمات را در زمان معینی می‌نویسد. اغلب نویسندگان حرفه‌ای به ویژه رمان‌نویسان بارها بر این نکته پافشاری کرده‌اند که برای خبره‌شدن در نویسندگی، باید هر روزه و منظم نوشت.
چگونه می‌توان منظم و هر روزه نوشت؟
بیایید برای دو هفته در مکانی که معمولأ در آن می‌نویسید این برنامه را پیش ببرید؛ در همان ابتدای روز صفحۀ وردِ کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان را باز کنید و تا هنگام خواب آن را نبندید، در روزهای بعدی و تا پایان دو هفته نیز همان صفحه‌ای را که روز اول گشوده‌ بودید باز کنید و هر روز بدون اینکه فشاری به خودتان بیاورید هر اندازه که می‌توانید در این صفحه بنویسید.
باز نگهداشتن ورد برای این است که گاهی حوصلۀ نوشتن داریم و مایلیم بنویسیم اما فرآیند روشن کردن لپ‌تاپ و ورود به صفحۀ ورد به مانعی بدل می‌شود تا حوصله و تمایل‌مان سست شود و از نوشتن صرف‌نظر کنیم.
اینکه چه‌ چیزی بنویسید حاشیۀ کار است زیرا این برنامه برای شناخت شما از حداقل توان خود در نوشتن، و گذاشتن این توانِ حداقلی در چرخه‌ای منظم برای گشودن مسیر حرفه‌ای‌نوشتن است.
ممکن است بعضی روزها کلمه‌ای ننویسید و گاهی هم چندهزار کلمه تایپ کنید؛ در انتهای دو هفته میانگین تعداد کلماتی را که هر روز نوشته‌اید حساب کنید، عدد به دست‌آمده برابر تعداد کلماتی است که پس از برنامۀ دو هفته‌ای باید هرروزه و در ساعت مشخصی خود را ملزم به نوشتن آن کنید.
فرض کنید میانگین شما پانصد کلمه در روز باشد، بنابراین بخش مهم کار این است که باید خودتان را مجبور کنید که هرروز و در زمان مشخصی از روز پانصدکلمه بنویسید؛ تأکید بر تعیین زمانِ مشخص برای این است که ذهن‌تان بتواند آمادگی خود را قبل از آغاز نوشتن مهیا کند تا بتوانید بهترین نوشته‌هایتان را بنویسید. اگر مکان معینی هم برای نوشتن داشته باشید بسیار بهتر خواهد بود.
اگر این روند را ادامه دهید قطعأ به نقطه‌ای می‌رسید که نوشتن پانصد کلمه در روز دیگر فشاری به شما نخواهد آورد، در این نقطه تعداد کلمات را افزایش دهید و سپس مدتی ادامه دهید تا دوباره به نقطه‌ای مشابه برسید، سپس دوباره تعدادی کلمه را اضافه کنید و به همین روال ادامه بدهید. در صورت ادامه دادن به نقطه‌ای خواهید رسید که هر روز پنج‌هزار کلمه بدون فشار بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *