رمان چیست؟

در جستجوی تعریف رمان

برای یافتن تعریف روشنی از رمان به بخش‌هایی از یکی‌دو کتاب و چندین سایت مختلف و ویکی‌پدیا رفتم و دربارۀ تعریف رمان جستجو کردم. اما هر یک از مطالبی را که در این جستجو در مورد تعریف رمان ‌خواندم، صرفأ تعریف‌هایی به صورت پراکنده و ناقص بودند. بیشتر سایت‌ها به جای تعریف مشخصی از رمان به توضیح تاریخچۀ رمان و شرح رمانس و انواع رمان و رمان‌نویسان و آثارشان پرداخته بودند.

در این‌ پست سعی کرده‌ام به جای پرداختن به موضوعاتِ جانبی رمان، صرفأ به تعریف مشخصی از رمان بپردازم و از حواشی رمان دوری گزینم. آن‌چه را که جستجو کردم و به شکل تعریف‌های پراکنده و مختلف یافتم، در این‌جا تلاش کردم به صورت تعریفی ساده و روشن بیاورم و بندهایی نیز به آن‌ بیفزایم، هرچند که نمی‌توان تعریفی قطعی و تام از رمان به دست آورد.

رمان چیست؟

رمان، متنِ داستانیِ بلند(از لحاظ تعداد کلمات) و خلاقانه‌ای است که به زبان نثر نوشته می‌شود، و یکی از پرورش‌یافته‌ترین، نامی‌ترین و مهم‌ترین انواع ادبی مدرن است.

خودِ واژۀ رمان اصالتی فرانسوی دارد و از این زبان وارد زبان فارسی شده است، که دارای پیچیدگی‌های ویژۀ خود است و محصولی مرکب از تجربه و تخیل انسانیِ نویسنده است.

رمان از مسیر مجموعه‌ای از اتفاقات که در آن شخصیت یا گروهی از شخصیت‌ها در سازمان‌بندی منظمی در صحنه حضور داشته باشند بیان می‌شود، که شامل جزئیات و روایتی از زندگی است که دربردارندۀ کشمکش‌ها، شخصیت یا شخصیت‌ها، حرکات، صحنه‌ها، پیرنگ، درونمایه و مفهوم است.

پایه‌گذاری و تکامل رمان

پایه‌گذاری رمان به معنای تعریفی که از آن ارائه کردیم به چهار قرن پیش برمی‌گردد، زمانی که “سروانتس”، “مادام دولافایت” و ” آلن‌رنه لوساژ” به ترتیب رمان‌های «دن کیشوت»، « شاهزاده خانم کلو» و « ژیل بلاس» را نوشتند.

نوشته‌های نویسنده‌هایی چون دانیل دفو، ساموئل ریچاردسن، هنری فیلدینگ و والتر اسکات در  دنبالۀ کار نویسنده‌های پیشین آمدند و سبب تکامل و رشد رمان شدند.

تقسیمات رمان

رمان خود به دو بخش رمان کوتاه و بلند تقسیم می‌شود که مرز مشخصی بین تشخیص این دو از هم وجود ندارد اما به صورت کلی و تقریبی می‌توان گفت؛ رمان‌های کوتاه در میانۀ پنج تا چهل هزار کلمه جای می‌گیرند و از چهل هزار کلمه به بالا در ردۀ رمان‌های بلند تعریف می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *