تصمیم‌گیری برای ایده در صدمِ ثانیه

بیست‌دقیقه‌ قبل از این‌که کاملأ از خواب بیدار شوم در ذهنم افکاری داشت شکل می‌گرفت. ساعت هشت‌وبیست‌ دقیقه از خواب بیدار شدم و رختخوابم را در گوشه‌ای مرتب کردم و چند لیوان آب نوشیدم. پشت میز نشستم و دسته‌ای کاغذِ ویژۀ صفحات‌صبحگاهی را روی میز گذاشتم و سه ‌صفحه نوشتم.

آن‌چه را که در صفحات‌صبحگاهی امروز نوشتم به نسبت شفاف‌تر و منسجم‌تر از روزهای پیشین بود، هرچند که شفافیت‌وانسجام از الزامات این مدل از نوشته‌ها نیستند.هنگام نوشتن صفحات‌صبحگاهی باری دیگر این افکار را به خاطر آوردم و در این سه‌صفحه نوشتم، و احساس کردم به کشفی رسیده‌ام.

از فکری که به ذهنم رسیده بود به شدت خوشحال بودم، مخصوصأ هنگامی که توانستم آن را در همان صفحات اول صبح به خاطر بیاورم و در قالب نوشته بریزم. همیشه پس از نوشتن این صفحات بدون درنگ به آشپزخانه می‌روم و صبحانه می‌خورم، اما امروز برخلاف روزهای قبل صفحۀ ورد را گشودم و شروع به نوشتن کردم.

«همیشه دفترچه‌ای همراه داشته باشید تا به محض رسیدن ایده‌ای سریعأ آن را بقاپید.». بارها و بارها این جمله را شنیده و یا خوانده بودم اما هیچ‌وقت به درک عمیقی از آن نرسیده بودم. کشفی که به آن رسیدم، درکِ همین جمله‌ای بود که مکرر از زبان نویسندهای مختلف شنیده بودم.

به باور من تصمیمی که برای عملی‌کردن یا نکردن ایده‌ گرفته می‌شود در کمتر از صدمِ ثانیه‌ای در ذهن اتفاق می‌افتد. اگر در این فاصلۀ ناچیز بتوانیم فی‌الفور تصمیمی قطعی بگیریم و دست‌به‌عمل شویم ایده به بار خواهد نشست، اما در غیر این صورت به احتمال زیاد ایده نیست خواهد شد.

نتیجۀ فکری که به ذهنم رسیده بود این شد که باید، تمام سعی و ممارستم را در راستایی به کار ‌ببندم که دربارۀ هر اتفاقی، مانعی، مشکلی، سؤالی، پاسخی، برنامه‌ای و یا هر چیز دیگری که در طول روز برایم روی می‌دهد و به شکل ایده‌ای به ذهنم می‌رسد، به سرعت تصمیم بگیرم و آن را به نوشته‌ای بدل کنم.

یک پاسخ به “تصمیم‌گیری برای ایده در صدمِ ثانیه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *