صفحات‌صبحگاهی/ خلاصی از شر ننوشتن

صفحات‌صبحگاهی چیست؟

صفحات صبحگاهی نوعی تمرین نویسندگی است. این صفحات بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب و در سه برگۀ(متوسط) نوشته می‌شوند. خانم جولیا کامرون مخترع این تمرین کاربردی و ارزنده تأکید می‌کند که این صفحات حتمأ به صورت دست‌نویس باشند. خانم کامرون در کتاب‌های “نبرد هنرمند” و “حق‌نوشتن” و سایر نوشته‌هایش از صفحات صبحگاهی سخن گفته است.

نحوۀ نوشتن صفحات‌صبحگاهی به چه شکلی است؟

پس از بیدار شدن از خواب بلافاصله باید شروع به نوشتن کنید. سه صفحه کاغذ سفید متوسط ( اگر صفحۀ کاغذ زیاد بزرگ باشد گاهی خسته کننده و اگر زیاد کوتاه باشد ارزش خود را از دست می‌دهد) را پیش‌ روی خود بگذارید، بدون وقفه شروع کنید به نوشتن هر آن‌چه که به ذهن‌تان متبادر می‌گردد. اصلأ مهم نیست که دارید چه چیزی می‌نویسد فقط سعی کنید برای فکر کردن توقف نکنید و بدون نگه داشتن قلم تا پایان سه صفحه به نوشتن ادامه بدهید.

شاید بعضی روزها نوشتن این صفحات میسر نباشد و یا قطع شود اما باید سعی کنید که دوباره شروع کنید و اجاز ندهید زنجیرۀ نوشتن این صفحات بار دیگر قطع شود و بردوام و هر روزه به نوشتن آن ادامه بدهید. لزومی هم ندارد که این صفحات را به کسی نشان بدهید یا آن‌ها را بخوانید مگر اینکه پس از مدت‌ها هوس کنید و بخواهید آن‌ها را از سر کنجکاوی نگاهی بیندازید.

چه چیزهایی می‌توان در این صفحات نوشت؟

آن‌چه را که باید در این صفحات نوشت همان کلماتی هستند که به سرعت در ذهن حضور می‌یابند. شاید بخواهید دربارۀ وعدۀ نهاری که دیروز صرف کرده‌اید بنویسید یا دربارۀ وسایلی که باید برای خانه بخرید. پیش می‌آید که چیزی به ذهن‌تان برای نوشتن نمی‌رسد، اصلأ مهم نیست، در این مواقع می‌توانید بنویسید که چیزی به ذهنم نمی‌رسد و یا نمی‌دانم چه بنویسم. فقط ادامه بدهید و هر حس‌وحالی را که دارید بنویسید. گاهی اتفاقات سال‌های قبل در ذهن حاضر می‌شوند، مشکلی نیست آن‌ها را بنویسید…. از پرت‌وپلانویسی واهمه‌ای نداشته باشید، قرار نیست یک داستان کامل یا نوشته‌ای بکر بنویسید، فقط قرار است که سه ورق سفید کاغذی را سیاه کنید.

اغلب اوقات جملاتی که در این صفحات نوشته می‌شوند تکراری و احساسی هستند، اهمیت ندارد که چه‌قدر تکراری و احساسی نوشته‌اید آن‌چه مهم است سیاه کردن صفحه است حتی اگر تا پایان نوشتن فقط یک جمله را تکرار کرده باشید.

صفحات‌صبحگاهی/ تمرین نویسندگی و نوشتن

هدف از نوشتن صفحات‌صبحگاهی چیست؟

ایجاد عادت نوشتن هر روزه و فروریختن ترس از صفحۀ سفید کاغذ از مهم‌ترین اهداف این نوشته‌ها هستند. نوشتن این صفحات در اول هر صبح یک پیروزی به حساب می‌آیند و این پیروزی سبب ایجاد آمادگی و پیروزهای دیگری در در طول روز نیز می‌شود. در کنار  نوشتن ماندن و عادت به نوشتنِ همیشگی از مهم‌ترین ارزش‌های این صفحات هستند. نویسندگانی هستند که حتی کتاب هم نوشته‌اند اما نویسندۀ همیشگی نیستند و این به حرفۀ نویسندگی آن‌ها لطمه می‌زند. اما با وجود این صفحات‌صبحگاهی می‌توان از شر ننوشتن خلاص شد و به طور مداوم عادت به نوشتن را در خود بنیان نهاد.

بلافاصله پس از بیدار شدن هنوز سرزنشگر یا منتقد دورنی ما بیدار نشده است و در این فرصت می‌توانیم بدون خودسانسوری دست به نوشتن بزنیم. در غیاب سرزنشگر درونی با مقاومت کمتری روبه‌رو هستیم، پس می‌توان با خود راحت‌تر بود و به سادگی نوشت و با ترس ناشی از صفحۀ سفید کاغذ مقابله کرد.

تجربۀ خودم از نوشتن صفحات‌صبحگاهی:

نوشتن صفحات‌صبحگاهی و به عادت تبدیل کردن آن در زندگی نویسندگی‌ام یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین تمریناتی بوده که در رابطه با نوشتن انجام داده‌ام.

گاهی در کمال بی‌حال‌وحوصلگی آن‌ها را نوشته‌ام، گاهی در آشفته‌ترین حالت ذهنی و گاهی از سر شوق‌وشور سراغ‌شان رفته‌ام. بعضی روزها بیشتر از سه صفحه نوشته‌ام و گاهی‌ وقت‌ها دو صفحه نوشته‌ام. پیش آمده است که یکی‌دوروز هم ننوشته باشم اما دوباره سعی کرده‌ام که آغاز کنم و نگذارم این زنجیره قطع شود.

در این صفحات می‌توانم مسیر پیشرفت خودم را به وضوح مشاهده کنم. هر روز کلمات و جملات تروتازه‌تر و منسجم‌تری در این صفحات می‌نویسم و با سرعت بیشتری آن را می‌نویسم و بدون تأمل تا پایان دست از روی کاغذ برنمی‌دارم.

مدتی است که در این صفحات برنامۀ روزانه‌ای برای خودم می‌نویسم، مثلأ می‌نویسم امروز باید چه مقدار از فلان کتاب را بخوانم و فلان اندازه باید بنویسم و یا باید بیرون بروم و چه و چه بکنم، باورم نمی‌شود، اغلب مواقع آن‌چه را که در اول صبح و در این صفحات می‌نویسم دقیق به مانند آن را در طول آن روز انجام می‌دهم.

شاید اگر اکنون در حال نوشتن هستم و از نوشتن لذت می‌برم به علت نوشتن همین صفحات صبحگاهی باشد که مدیون آن هستم. توصیه می‌کنم این تمرین مهم را در برنامۀ نویسندگی خود برای همیشه بگنجانید و از مزیت‌های ارزشمند آن بهره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *