نگاهی به کتاب هر بار که معنی زندگی را فهمیدم عوضش کردند نوشتۀ دانیل مارتین کلاین

دانیل مارتین کلاین/هر بار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند/ نقد و بررسی/زیست فلسفی

کتابِ «هر بار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند» یا (زیست با استفاده از خرد فلاسفۀ بزرگ) نوشتۀ دانیل مارتین کلاین با ترجمۀ قابل ستایش حسین یعقوبی در نشرِ چشمه به دفعات مکرر تجدید چاپ شده است.

مارتین کلاین، فیلسوف و طنزپردازِ برنامه‌های تلویزیونی همیشه و همواره دغدغۀ چگونه زندگی کردن و چگونگیِ زندگی درست‌تر و لذتبخش‌تر را در فکر و ذهن خود پروانده است. دانیل مارتین کلاین در پاسخ به پرسش‌های هستی‌شناسانه تفکراتی میانه‌رو دارد و به مکتب ویژه‌ای از فلسفه گرایش ندارد، و تنها در پی یافتن پاسخی برای ذهن پُرسنده‌اش و تسلای آن است.

در سال‌های نوجوانی و جوانی علاقۀ ویژه‌ای به نوشت‌وبرداشتِ جمله‌قصارهای بزرگان فلسفه دارد. تعدادی از این اندیشه‌ها را که پاسخ‌ متقاعدکننده‌تری برای سؤال‌هایش هستند در دفترچه‌ای به همراه برداشت خود از این جمله‌ها می‌نویسد. این جمله‌قصارها در سنین‌وسالیان مختلفِ زندگی‌اش متنوع و متناسب با ذایقۀ فکری و حال‌وهوای هر دوره‌اش بوده است.

آخرین جمله‌قصار این دفترچه را در سی‌وپنج‌سالگی برمی‌دارد و سپس دفترچه برای چهل سال بسته می‌ماند، تا اینکه در سن 75سالگی بار دیگر و به صورت اتفاقی آن را می‌یابد و می‌گشاید.

پس از گذشت چهار دهه که دفترچه را بازمی‌خواند افکار سابقش مضحک و احمقانه به چشم می‌آیند. اما مروری بر آن برداشت‌های گذشته ایدۀ نوشتن این کتاب را به ذهنش راه می‌دهد و درصدد این برمی‌آید تا تفسیر و برداشت تازه‌ای در ایام پختگی‌ به آن بیفزاید.

شیوۀ عمل او در این کتاب به این صورت است که در آغاز هر فصل یکی از آن جمله‌ها را می‌آورد، چند صفحه‌ای دربارۀ آن تشریح و تفسیر می‌کند و با فکر و مرام کنونیش تطبیق می‌دهد و نظری کلی در مورد هر یک از آن‌ها ارائه می‌دهد.

شخصأ نظر مثبتی در باب این کتاب ندارم و با وجود حجم کوتاهش چندروزی زمان برد تا کتاب را تمام کنم. هر بار پس از خواندن بیست صفحه با بی‌حوصلگی کتاب را کنار می‌گذاشتم. البته شاید دلیل جالب نبودن کتاب به ذایقۀ من برگردد.

به نظر من هر یک از این جمله‌قصارها باور و اندیشه‌ای بزرگ در پس خود دارند که برای فهم صحیح این اندیشه‌ها نیاز به شناخت و مطالعۀ حداقلی از آثار این فلاسفه هست. رج بستن این جمله‌ها پشت‌ سر هم و شرح‌وبسط کوتاه و مبهمی از آنان نه‌تنها کمکی به مواجهۀ روشن‌تر مخاطب با این جمله‌ها نمی‌کند، بلکه به شک‌وشبهۀ درونی این جملات فلسفی بیشتر دامن می‌زند.

بهرحال طرح کلاین برای نوشتن این کتاب جالب است و خواندن این کتاب قوۀ اندیشۀ خواننده را قلقلک می‌دهد و به کندوکاو فکریش بازمی‌‌دارد.

یک پاسخ به “دانیل مارتین کلاین/هر بار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند/ نقد و بررسی/زیست فلسفی”

 1. Buy CBD گفت:

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed
  in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Thanks

  my blog post; Buy CBD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *