افزایش دایرۀ لغات/ فرهنگ لغت/ لغات

افزایش دایرۀ لغات. چگونه دامنهٔ واژگان خود را افزایش دهیم؟

جلد قایم و آبی‌رنگی دارد، فرهنگ‌لغت فارسی قطوری‌ست که هر روز نیم‌ساعت وقت برایم دارد و من هم در این مدت‌زمان یکی‌دو لغتی از آن به تور می‌اندارم که سبب افزایش دایرۀ لغات فعالم می‌شود.

هرگاه که مجموعه‌ای از سی‌ تا چهل واژهٔ جدید به دایرۀ لغات فعالم می‌افزایم انگار بهمن افکار و احساسی که مجال و قدرت بروز نداشته‌اند در ذهنم ریزش می‌کنند، واضح صدایش را می‌شنوم، سردیش را لمس می‌کنم و فورانش را درمی‌یابم. انگار می‌خواهد سرم را بشکافد و بیرون بریزد.

پس از فعال شدن این دایرۀ لغت، میل و رغبتی شدید به دوباره و سه‌باره‌خوانی کتاب‌هایی که ماه‌های گذشته خوانده‌ به سرم می‌زند، شور و هیجان این دارم تا ببینم در حضور این واژگان چه اندازه متفاوت‌تر آن کتاب و نوشته‌ها را حس می‌کنم و به آن‌ها نزدیک‌تر شده‌ام. 

درمی‌یابم که در حضور این تازه‌واژه‌ها درست‌تر می‌خوانم، روشن‌تر می‌نویسم، منسجم‌تر فکر می‌کنم، داغ‌تر لمس می‌کنم، دقیق‌تر نگاه می‌کنم، تیزتر گوش می‌دهم و لذیذتر مزه‌مزه می‌کنم.

پیشنهاد می‌کنم هر روز تعدادی واژه را با دقت بخوانید و بعدأ مرور کنید تا علاوه بر افزایش دایرۀ لغات فعال‌تان معنا و ماهیت آن‌ها برای‌تان روشن‌تر شود و پایه‌ای برای استحکام نوشته‌های‌تان باشد. همین کار ساده باعث افزایش دامنهٔ واژگان در مدتی کوتاه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *