بررسی کتاب با شما نبودم(بهمن فرسی)

محتوای این کتاب شامل مجموعه‌ای از یادداشت‌ها و قلم‌اندازهای پراکنده‌ای است که بهمن فرسی در طول سال‌ها نوشته و در قالب کتابی به اسم «با شما نبودم» گرد آورده و در سال 79 انتشار داده است.

نثر و زبان فرسی با نثر دیگر قلم‌زنان ‌زبان فارسی تفاوت دارد، به سبک و شیوۀ خاص خود می‌نویسد و متن نوشته‌اش انبوهی واژگان و اصطلاحات تازه و خوش‌تراش و دلپسند را داراست. این کلمات نونوار برای خوانندۀ ناآشنا با فرسی و همچنین نهایت ایجاز و اختصار در متن موجب آهسته‌خوانی و گرفتن سرعت مطالعۀ خواننده می‌شود.

فرسی، معضلات و ناآگاهی‌های اجتماع آلوده به سیاست را از بطن زدوبند و برخوردهای روزانه‌اش با اطرافیان و جامعه برمی‌دارد و می‌نویسد. وی با لحنی طنز و دخیل کردن منظور و منظرهای خود، این نوشته‌ها را حاوی پیامی تلخ می‌سازد.

مرزبندی‌های بی‌مورد و خط کشیدن‌های جوامع و افراد مختلف دورد خود، اختراعات جدید و اعتیاد جوانان و خانواده‌ها به آن، نویسندگی و نویسندگان بی‌مایه، رفتار و رابطۀ نادرست دوست و آشنایان با هم، عقاید کهنه و اسقاطی مانده در ذهن و زبان مردم و …. از جمله مواردی هستند که فرسی دربارۀ آن‌ها کوتاه و مختصر می‌نویسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *