roman

بررسی رمان هرتزوگ «سال‌بلو»

سال‌بلو، رمان هرتزوگ را در سال64 میلادی می‌آفریند. سال 79 شمسی در تهران با برگردان فرشته داوران و توسط نشر پیکان روانۀ بازار می‌شود.

در این رمان خانوادۀ یهودی هرتزوگ به دلیل فقر و نداری و گرفتاری پدر پس از انقلاب کبیر روسیه  به کانادا مهاجرت می‌کنند. در همان نوجوانی مادرش را از دست می‌دهد و پدرش با شکست‌های شغلی فراوانی مواجهه می‌شود.

هرتزوگ استاد و مدرس فلسفۀ هنر در دهۀ پنجم زندگی‌اش است و دچار نوعی آشفتگی فکر و اندیشه است. مدام از درون با خود می‌اندیشد و در حال جدل و تحلیل است. هرتزوگ به زنده و مرده به رئیس جمهور، فلاسفه، دوستان و آدم‌های معمولی و غریبه و به همه ‌و همه نامه می‌نویسد و این نامه‌‌ها هیچوقت ارسال نمی‌شوند.

زندگی  هرتزوگ بی‌شباهت با خود سال بلو نیست زیرا که در هنگام نوشتن این رمان، سال بلو هم در آستانۀ پنجاه سالگی است و تجربۀ دوبار ازدواج ناکام را داشته و از خانواده‌ای یهودی است که از روسیه به کانادا مهاجرت کرده‌اند.

هرتزوگ دو بار ازدواج کرده و هر دوبار ختم به طلاق شده است. حاصل هر ازدواج  فرزندی بوده که اکنون فاصله از فرزندان هر دم بیشتر از پیش پریشانیِ ذهنی و اندیشۀ او را نیش می‌زند. همسردوم و رفیق صمیمی‌اش به او خیانت کرده‌ و خانه و دارایی و سرپرستی فرزندش را از وی ربوده‌اند.

یهودی ستیزی به واسطۀ مسیحیت و قانون و مردم، و ظلم و ستم تحمیل شده به یهودی‌ها از محورهای اصلی این رمان است. شخصیت‌های متفکر و متخصص و معمولی زیادی در رمان هستند که همگی یهودی و هرکدام به شیوه‌ای به فلاکت دچار آمده‌اند.

پدر و مادر مسیحی همسر اولش و مسیحی شدن همسر دومش به واسطۀ کشیشی مسیحی، باعث و بانی طلاق‌های هرتزوگ هستند. حتی برای پس گرفتن فرزندش باید وکیلی مسیحی بگیرد تا بتواند دست شکایت کند و سرپوشی روی قوانین بگذارد.

سال‌بلو بحث‌های فلسفی و روانشناسی زیادی از مارکس و هگل و فروید و نیچه و…  و همچنین گفتگوها و اشاراتی در باب نظام صنعتی و سرمایه‌داری و زندگی انسان در ظرف ذهن هرتزوگ کاشته و پرورش داده است. در نهایت سال‌بلو به جای گذاشتن دوربین به دریچۀ انحطاط و قهقرا، زندگی آدمی را از منظر خوش‌بینی و امیدواری دید می‌زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *